Pronumele personal își schimbă forma după gen, număr, persoană și caz.

La cazurile acuzativ și dativ, pronumele personal are atât forme accentuate, cât și forme neaccentuate (formele accentuate sunt cele care apar primele ca forme flexionare pentru cele două cazuri, semnalate prin culoarea roșu in acest articol).

 

Formele flexionare ale pronumelui personal

 

  • persoana I, numărul singular                                                           persoana a II-a, numărul singular

EU                                                                                                       TU

N- eu                                                                                                          N- tu

Ac- (pe)mine, mă, m                                                                               Ac- (pe)tine, te

D- mie, îmi, mi                                                                                         D- ție, îți, ți

G- nu există forme                                                                                  G- nu există forme

V- nu există forme                                                                                   V- tu!

 

  • persoana a III-a, numărul singular                                                    persoana a III-a, numărul singular

EL                                                                                                             EA

N- el                                                                                                             N- ea

Ac- (pe)el, l                                                                                                 Ac- pe ea, o

D- lui, îi, i                                                                                                    D- ei, îi, i

G- a, al, ai, ale lui                                                                                        G- a, al, ai, ale ei

V- nu există forme                                                                                     V- nu există forme

 

  • persoana I, numărul plural                                                                 persoana a II-a, numărul plural

NOI                                                                                                             VOI

N- noi                                                                                                                N- voi

Ac- (pe)noi, ne, ni                                                                                         Ac- (pe) voi, vă, v

D-   nouă, ne, ni                                                                                             D- vouă, vă, vi

G- nu există forme                                                                                         G- nu există forme

V- nu există forme                                                                                          V- voi!

 

  • persoana a III-a, numărul plural                                                      persoana a III-a, numărul plural

EI                                                                                                       EA

N- ei                                                                                                                   N- ele

Ac- (pe) ei, îi, i                                                                                                 Ac- (pe) ele, le

D- lor, le, li                                                                                                      D- lor, le, li

G- a, al, ai,ale lor                                                                                            G- a, al, ai, ale lor

V- nu există forme                                                                                          V- nu există forme